Празнична порука

Драги наши ђаци и родитељи!

Завршило се најнапорније полугодиште за све нас, за вас посебно! Требало је прилагодити се новом начину и организацији рада, новом дневном ритму, убрзаном оцењивању пред крај полугодишта због његовог скраћивања… Није једноставно слушати предавања од куће, онлајн, а затим следећег дана долазити на наставу да би усвојено знање било оцењено. Свакако да је жива реч и директан контакт са предавачем незаменљив. Осим тога, било је и тужних, тешких ситуација, када смо бринули о здрављу наших најмилијих , наших најближих. Па и наших наставника и учитеља…

Али, без обзира на све околоности, неизвесност, другачији и тежи начин рада, ви сте се, драги наши ђаци, снашли. Показали сте да и у оваквој ситуацији можете и умете.  За нас,  ваши резултати су одлични.  Јер, није та оцена увек адекватно мерило знања ни успешности. Ви сте за нас успешни не само по оценама. Успешни сте јер сте сачували своје здравље, успешни сте јер сте помагали једни другима, успешни сте јер сте били уз ваше најближе када су се борили  са болешћу, успешни сте јер сте се трудили.

Можда се овај тренутан школски успех у виду бројчаних оцена неком од родитеља  ипак  неће допасти. Али, треба учити дете да његова вредност не зависи само од његове оцене. Треба похвалити труд и заинтересованост, похвалити и вештине које су битне ван школе. Сетите се само – интелигенција је вишеструка. Ако ваше дете није талентовано за језике, можда је за математику, ако није за математику, можда је музички надарено… Зашто би се једна врста интелигенције форсирала више него нека друга? Зашто би рецимо петица из математике била важнија од петице из ликовног?  Нама су подједнако потребни и математичари и грађевинари и уметници и пекари и лекари, наставници…Сви дају свој допринос овом друштву и сви су нам једнако важни. А тај осећај адекватности и важности значајан је за здравље и развој  наше деце.

Зато,

–  водимо рачуна како реагујемо на оцене детета

– ставимо акценат на  труд и заинтересованост

– похвалимо сваки успешан корак

– откријмо  њихове  склоности и вештине , учимо их да развијају личне потенцијале, неоптерећујући се нормама и мерилима већине

– и, изнад свега, будимо уз њих, будимо присутни, будимо спремни да саслушамо и чујемо оно што нам говоре

А право време за овакве тренутке управо стиже!
До првог радног дана другог полугодишта – 18. јануара 2021, у име целог колектива ОШ “Димитрије Давидовић”,

Срећан вам распуст и новогодишњи празници драга децо и родитељи! Будите нам здрави и весели!

Психолог школе,    Јелена Здравковић

Постер школе

Представљамо вам рад наших ученица Кише Стојковић, Сташе Стојковић и Таре Лазић из одељења VI-1!